Životopis

Petr Čihák

Vlastním jménem se jmenuji Petr František Čihák, ale jako své občanské a profesní jméno používám jen Petr Čihák. Narodil jsem se v Liberci roku 1981. Jako původní profesí jsem Prodavačem - smíšeného zboží. Jistě Vám dává tušit, že osobní stránky by si asi prodavač nezakládal. 

Ano, je tomu tak. Ve svém životě nerad stojím na místě a stále se posouvám kamsi dopředu. Neustále se učím nové a nové věci a v současnosti mohu o sobě prohlásit, že jsem člověkem mnoha profesí.

Kam mě bude život posouvat se dalo možná tušit už na základní škole. Někdy v sedmé třídě jsem s partou spolužáků založil školní časopis a doprovázel jsem své články i fotografiemi. Psaní se stále více stávalo mou vášní a s fotoaparátem doslova rostu. Nezůstalo tak jen u školního časopisu. V prvním ročníku na učilišti jsem již publikoval články v řadě regionálních novin. S větším rozvojem internetu přicházejí i první blogy. Psal jsem tak blogu IDNES, kde domovská redakce MF Dnes, často publikovala i mé články. Mou vášní jsou bylinky a tak jsem vedl rubriku v magazínu "Véčko" spadající pod Kalendář Liberecka. To vše jsem vykonával externě při mé profesi.

V roce 2008 opouštím své běžné povolání (prodavač) a realizuji se konečně v tom, co již dlouhá léta vykonávám. Tentokrát na volné noze. V tu chvíli fotografuji pro regionální redakce a stávám se svatebním fotografem. V roce 2010 rozšiřuji fotografické služby o rodinné focení, dětí a portrétů protože zakládám fotoateliér v centru Liberce. V roce 2013 získávám zakázku, která mě dostane do New Yorku a následně Italských Benátek. Po návratu zakládám druhou pobočku fotoateliéru i v Praze, kde rozšiřuji služby i o focení v exteriérech.

2016, tento rok pro mě začíná být v čemsi zlomový. Dříve jsem uměl tvořit webové stránky a po nějaké době člověk když něco nepoužívá, zapomene co uměl. Tak jsem se začal v tomto oboru vzdělávat a to natolik, že mě to začalo více a více pohlcovat. U fotografování jsem po tolika letech a velkého množství zakázek, začala projevovat více méně únava a pocit, že nedokážu nabídnout cosi nového. Snad syndrom vyhoření? Možná...

Každopádně rok 2018 je pro mě zásadní, rozhodl jsem se k tolik dlouho plánovanému kroku. Uzavírám oba fotoateliéry v Praze a Liberci a ukončuji profesi fotografa (tedy fotografování veřejnosti). Až do současnosti jsem tedy ve stádiu, kterému se v umělecké branži říká tvůrčí volno. Nezahalím, právě naopak. Nechal jsem se zaměstnat a současně se i nadále vzdělávám pro oblast informačních technologií. V polovině roku 2020, vám představím nové služby v oblasti webdesignu, grafiky a online marketingu. Nazvěme to novým vstupem do nové etapy života. Fotografování se věnuji jen a pouze ve sféře umění a dokumentu.

Co bude dál? Život mě baví, je pestrý a těším se na každý nový den. Nenudím se, stále vymýšlím nové a nové věci, které mě nutí vystoupit ze stereotypu. Nerad stojím na místě, toužím po vědění a co neumím, musím se učit. Tak co nového se objeví v mém životopisu? Kdo ví...

Chronologicky

 • 1981 - 26.října narozen v Liberci
 • 1997-2000 - V Jablonci nad Nisou se učí na obor Prodavač-Smíšené zboží
 • V letech 2000-2008 - vykonává práci prodavače, ale ve svém volném čase pracuje v oblasti publikační činnosti. Stává se externistou v magazínu "Véčko" v redakci Kalendář Liberecka. Publikuje i pro regionální pobočky MF Dnes a Liberecký deník. Ke svým článkům dokládá i své fotografie jako doprovodné ilustrační snímky.
 • V roce 2008 na volné noze jako fotograf a stále se věnuje publikační činnosti a stává se na dlouhá léta svatebním fotografem.
 • 2010 - zakládá v centru Liberce fotoateliér, kde rozšiřuje služby i o focení portrétů, rodiny a dětské foto.
 • 2013/2014 - rozšiřuje fotoateliér a služby fotografa o pobočku v Praze. Ve stejném roce získává zakázku, která sebou nese život střídavě v New Yorku a Italských Benátkách.
 • 2016/2017 - Rekvalifikace pro IT obory (tvorba webových stránek, programátor internetových aplikací, webdesign a grafika)
 • 2018 - načas přerušení fotografické činnosti až po současnost.

Výčet získaných certifikací

 • 2008 - Anglický jazyk - pomaturitní studium (osvědčení o zkoušce MŠMT)
 • 2016 - Znalost CMS WordPress získaný certifikát o znalosti, Certifikát znalosti DTP grafik (Photoshop, Indesign a Ilustrator)
 • 2017 - osvědčení MŠMT - rekvalifikace na obor Tvorba webových stránek a rekvalifikace na obor Programátor internetových aplikací.